7 مورد از انواع شرکت در ایران { قوانین و هرآنچه که باید بدانید }

 

 

 امروزه راه اندازی شرکت با مشاوره های تخصصی به سختی گذشته نیست اما پیش از آنکه برای ثبت شرکت اقدام کنید این مقاله را مطالعه کنید تا با انواع شرکت در ایران به صورت کامل آشنا شوید .

 


 

 فهرست انواع شرکت در ایران :  

 

1 . شرکت سهامی 

2 . شرکت تضامنی 

3 . شرکت مسئولیت محدود 

4 . شرکت نسبی 

5 . شرکت تعاونی تولید و مصرف 

6 . شرکت مختلف غیرسهامی 

7 . شرکت مختلف سهامی 

 


 

شرکت سهامی 

 

یکی از انواع شرکت که در ماده بیست قانون تجارت به آن اشاره شده است شرکت سهامی است که شرکت به سهام تقسیم میشود و صاحبان شرکت سهامدار های اصلی آن شرکت نامیده می شوند. بر اساس تقسیم سهام ها مسئولیت صاحبان مشخص می شود.

شرکت سهامی جزو شرکت های بازرگانی قرار می گیرد حتی اگر فعالیت آن بازرگانی نباشد پس شرکت سهامی در همان لحظه ایی که ثبت می‌شود جزو شرکت‌های بازرگانی قرار میگیرد . این یکی از مهم ترین دلایل است که شرکت سهامی را از دیگر شرکت ها متمایز می کند .

 

 

 

 

 

در شرکت های سهامی نباید تعداد شرکا از سه نفر کمتر باشد.

 

انواع شرکت سهامی :

 

شرکت سهامی عام 

 

 

شرکت‌هایی که قسمتی از سهام شرکت را به مردم می فروشند تا شرکت را تامین کنند را "شرکت‌ سهامی عام" می نامند.

 

صرف نظر از نوع فعالیت خود شرکت ، این شرکت ها تجاری محسوب میشوند . سرمایه در این شرکت ها به شکل سهام تقسیم شده است که بخشی از این سهام در اختیار عموم قرار میگیرد و تامین کننده سرمایه شرکت میشود .

 

استفاده از کلمات سهامی عام در تمام آگهی ها و اطلائیه ها و یا اوراق شرکت ، در ابتدا یا انتهای نام ضروری است.

 

 

شرکت سهامی خاص 

 

 

شرکت‌هایی که در زمان تاسیس، تمام هزینه‌های شرکت از سوی موسسین تامین می‌شود را "شرکت سهامی خاص" می‌نامند.

 

شرکت سهامی خاص یکی از انواع شرکت تجاری محسوب می‌شود که تمام سرمایه توسط سرمایه گذاران تامین می‌شود. سرمایه در این نوع از شرکت ها به شکل سهام است و مسئولیت شرکا در مقابل دیون شرکت به اندازه سرمایه اولیه آنها است .

 

برای تاسیس این شرکت حداقل سه نفر سرمایه گذار لازم است .

 

فعالیت های یک شرکت سهامی سه وجه دارد:

  • بخش تصمیم گیرنده
  • بخش اجرایی 
  • بخش ناظر 

 

بخش تصمیم گیرنده در شرکت سهامی  

 

 

گروه هایی که شرکای اصلی شرکت را تشکیل می دهند یا همان سهام داران که آن ها گروه های دیگر را ایجاد می کنند.

 

 

بخش اجرایی در شرکت سهامی 

 

 

در شرکت های سهامی ، سهامداران با اتفاق نظر یک هیئت مدیره را انتخاب می کنند که هیئت مدیره وظیفه دارد مدیر عامل را انتخاب کند.

 

 

بخش ناظر در شرکت سهامی 

 

 

در این بخش سهام داران ناظر وجود دارند که بر هر چیزی نظارت می کننند. این سهامداران در مجامع قدرت با اعمال نظرشان قدرتشان را نشان می دهند.

 

 

شرکت تضامنی 

 

 

 شرکت تضامنی یکی از انواع شرکت است که مسئولیت های شرکا بیشتر است مثلا اگر شرکت مبلغی را به صورت چک به کسی بدهکار باشد طلبکار به راحتی می تواند از شرکا به صورت مستقیم بگیرد.

 

 

 

 

به بیان دیگر در شرکت تضامنی بدهی شرکت بدهی شرکا است. این مهمترین نکته شرکت تضامنی است که از بقیه انواع شرکت متمایزش می کند . سود شرکت تضامنی هم به نسبت سهم الشرکه شرکا تقسیم می شود.

 

برای ثبت یک شرکت تضامنی وجود حدااقل دو نفر به صورت شریک الزامیست.

 

 

شرکت مسئولیت محدود 

 

 

یکی از انواع شرکت است که شباهت زیادی با شرکت سهامی دارد اما فرق این دو این است که در شرکت با مسئولیت محدود شرکا یا سهامداران مسئولیتشان در برابر بدهی شرکت محدود به مبلغ سهامشان است پس اگر بدهی پیش آمده برای شرکت را شرکا نتوانند با سهام  خود بپردازند فقط تنها دارایی خود که به صورت سهام در شرکت است را از دست می‌دهند و فرد طلبکار حق تمکین طلب خود را از اموال شخصی شرکا ندارد.

 

 

 

 

یکی دیگر از تفاوت های این دو شرکت در این است که در شرکت با مسئولیت‌های  محدود سرمایه شرکت تبدیل به ورقه‌های سهام نمی‌شود .

 

دیگر تفاوت این دو شرکت در حداقل تعداد اعضای آن برای تاسیس است .در این شرکت می‌توان با حداقل سه نفر شرکت را تاسیس کرد.

 

 

شرکت نسبی 

 

 

شرکت نسبی با دو یا چند نفر تاسیس می شود و هر یک از شرکا نسبت به میزان درصد سهام خود در سرمایه شرکت مسئول پرداخت مطالبات هستند به عنوان مثال اگر شرکت با صد میلیون بدهی ورشکست شود کسی که چهل درصد سهام را مالک است موظف است که چهل درصد از بدهی شرکت را پرداخت کند.

 

بنابراین بر خلاف شرکت های سهامی و مسئولیت های محدود شرکا مانند شرکت تضامنی موظف به پرداخت بدهی شرکت هستند با این تفاوت که در شرکت های تضامنی هرکس موظف به پرداخت بدهی است اما شرکت نسبی یکی از انواع شرکت است که هرکس بر اساس درصد سهام خود در شرکت باید بدهی را پرداخت کند.

 

 

شرکت تعاونی 

 

 

شرکت تعاونی یکی از انواع شرکت است که همانطور که از نامش می توان حدس زد شرکتی جمعی است. شرکت ‌های تعاونی به بخش های تولیدی و توزیعی تقسیم می‌شوند .حداقل تعداد سهامدران در این نوع شرکت هفت نفر است و از این هفت نفر حداقل دو نفر باید مدرک تحصیلی یا جواز کسب مرتبط با موضوع تعاونی داشته باشند.

 

 

 

 

برای ثبت شرکت در ابتدا باید مجوز یا موافقت اصولی از تعاونی مربوطه گرفته شود سپس مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها انجام گیرد

.

انواع شرکت تعاونی  

 

 

شرکت تعاونی تولیدی 

 

 

اشتغال در امور مربوط به دامداری ، کشاورزی ، پرورش و صید ماهی و دامپروری و غیره 

 

 

شرکت تعاونی توزیعی 

 

 

 امور مربوط به مسکن ، خدمات و تهیه و توزیع کالا و نیازمندیهای اعضا

 

 

شرکت مختلف غیرسهامی 

 

 

شرکت مختلف غیرسهامی یکی از انواع شرکت است که برای امور تجاری تحت نام مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود، بدون شراکت در سهام، تشکیل می‌شود.

 

 

 شریک ضامن، مسئول کلیه‌ی قرض‌هایی است که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت به وجود بیاید. شریک با مسئولیت محدود، کسی است که مسئولیت او فقط به میزان سرمایه‌ای است که درشرکت گذاشته است . درنام شرکت باید کلمه های شرکت مختلط ‌و لااقل نام یکی از شرکای ضامن برده شود.

 

 

شرکت مختلف سهامی 

 

 

درماده 162 قانون تجارت در رابطه با انواع شرکت ، شرکت مختلف سهامی شرکتی است که تحت نام مخصوصی بین یکی از شرکا سهامی و یک یا چند شریک ضامن تشکیل می‌شود.

 

بنابراین شرکت ترکیبی است از شرکت تضامنی و شرکت سهامی.

 

شرکا سهامی شرکایی هستند که سرمایه آنها در شرکت به صورت سهام‌هایی با قیمت یکسان است و مسئولیت آنها به میزان سهم آنها در شرکت است اما شریک ضامن کسی است که سرمایه او به شکل سهم نیست و در تقابل با تمام دیون شرکت حتی بیشتر از دارایی شرکت مسئول است . در زمانی که شریک ضامن بیشتر از یک نفر باشد قوانین شرکت تضامنی اجرا می‌شود

 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها